Frozen Granita and Frozen Cream Dispenser with 2x5 l insulated bowls, R290
- Egenskaper
- Specifikationer
- Dokument
-
Perfekt för produktion av kylda specialiteter: krämiga efterrätter, sorbet, mousse och liknande produkter.
-
Fungerar med vatten eller mjölkbaserade produkter eller med färdiga blandningar som hälls i.
-
Perfekt lösning för barer, restauranger, kaféer, kaffebarer, hotell samt andra verksamheter inom HoReCa-branschen som kräver pålitlig utrustning.
-
Maskinen stannar automatiskt då locket öppnas.
-
Tack vare den isolerade behållaren kan ingen frost eller kondens skapas utanpå behållaren.
-
Rundade former med finish i rostfritt stål och vit plast.
-
Tack vare två-skålskonfigureringen är det möjligt att tillverka en eller flera produkter samtidigt.
-
Den isolerade behållaren garanterar högre kyleffekt och lägre inverkan från yttertemperaturen vid produktions- och bibehållandefaser, vilket reducerar kondensering och dränering - detta är den bästa lösningen i varma klimat.
-
Ny design av skruven för att justera produktens konsistens, gör utrustningen extremt användarvänlig.
-
Konsistenskontroll. Den integrerade mjukvaran gör att utrustningen anpassar sig själv för att säkerställa konsekvent konsistens.
-
Alla delar som kommer i kontakt med maten är i rostfritt stål eller plast och kan enkelt avlägsnas för rengöring. Tål diskmaskin.
-
Kompakt design.
Elektricitet
- Spänning: 220-240 V/1 ph/50 Hz
- Effekt, max: 0.77 kW
Hållbarhetsdata
- Köldmedium typ: R290
- Köldmedia mängd: 104 g
Viktig information
- Nettovikt: 48 kg